Haber

Putin: Ukrayna’daki operasyonumuzla hedeflerimiz değişmedi

Rus Devlet Lideri vladimir Putin, savaş muhabirleriyle yaptığı görüşmede, geçen yıldan bu yana Ukrayna’da yürüttükleri özel askeri harekatın mevcut duruma göre amaçlarının değişmiş olabileceğine ancak temel amacının değişmediğine değindi.

Putin, “Rusya, Ukrayna’yı her gün düzenli olarak askeri güç kullanarak silahsızlandırmakla ilgileniyor. Ukrayna’nın savunma sanayisi yakında geçmişte kalacak.”söz konusu.

Ancak Putin, Ukrayna’nın Rusya topraklarına yönelik saldırılarına devam etmesi halinde, Rusya topraklarına erişememeleri için Ukrayna’da bir “sıhhi bölge” oluşturmayı düşünmek zorunda kalacaklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna güçlerinin Rusya topraklarına yönelik saldırılarında insansız hava araçları kullanmasına ilişkin olarak, Rusya’nın hava savunma sistemlerinin füze ve uçak baskınlarına yönelik konfigüre edildiğini, insansız hava araçlarıyla tatbikat yapabilmek için yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. sorun çözülecektir.

Bir soru karşısında Putin, ‘Rusya’da sıkıyönetim ilan etmek gerekli değil, sadece bazı konularda daha dikkatli çalışmak gerekiyor’ dedi.

Bunun yanında Putin Herson’daDüzinelerce yerleşim yerini sular altında bırakan Kahovka hidroelektrik santrali saldırısıyla ilgili olarak, “Bu trajedi, yeni Rus toprakları için ciddi sonuçları olduğu için kesinlikle Rusya’yı ‘kullanmadı'” dedi.

KahovkaSantralin bulunduğu Herson bölgesi de geçen yıl yapılan referandumla Ukrayna’dan ayrılan ve Rusya toprağı olan bölgelerden biriydi.

Putin, santrale yapılan saldırıyla ilgili de şunları söyledi: “Bu trajedi Ukrayna’nın karşı saldırısını kesintiye uğrattı, bu doğru, ancak bu trajediye Ukrayna’nın karşı saldırısını tercih ederdim.Putin, Bu saldırıdan kimin sorumlu olduğu belli, Ukrayna tarafı böyle bir şey yapmaya çalışıyordu” dedi.ekledi.

Ukrayna, Dinyeper NehriNehrin beslediği Kahovka barajı ve elektrik santraline geçen yıldan beri baskınlar düzenleyen Rusya, baraj sularının oluşturabileceği tehlike nedeniyle kuvvetlerini Dinyeper’in sağ yakasına çekmişti.

“Ukrayna savunma sanayisi hiçbir şey üretmiyor, yakında yok olacak”

Ukrayna savunma sanayisinin hiçbir şey üretmediğinin altını çizen Putin, Ukrayna’da bu sanayinin yakında yok olacağını vurguladı.

Rus lider, “Ukrayna ordusu hangi silahlarla savaşıyor? Ukrayna savunma sanayii Leopard mı yoksa Bradley mi üretiyor? Yoksa daha kullanıma bile girmemiş F-16’lar mı? Hiçbir şey üretmiyorlar. Yakında yok olacak. Neler var?” Mühimmat, teçhizat “Dışarıdan silah getiriyorlar, her şey dışarıdan geliyor. Uzun süre bu formda yaşayamazsınız, hayatta kalamazsınız” dedi.

Rusya’da ana silah türlerinin son bir yılda 2,7 kat arttığına işaret eden Putin, en çok talep gören silahların üretiminin 10 kat arttığını söyledi.

Rusya’da silah kalitesinin ve menzilinin artırıldığına işaret eden Putin, “Özel bir askeri harekât olmasaydı, ordumuzun eksikliklerini nasıl gidereceğimizi anlayamazdık” dedi.

“Sınır bölgelerine yönelik saldırılar durmazsa tampon bölge kurmayı düşünmek zorunda kalacağız”

Ukrayna’nın sınır bölgelerindeki saldırılarına karşılık Rusya’nın aktif olarak sınırı güçlendirdiğini anlatan Putin, ” Sınırı güçlendirmemize rağmen, Ukrayna topraklarından Rusya’ya ateş açma olasılığı hala var. Bunu analiz etmenin birkaç yolu var. Birincisi, karşı batarya savunmasının etkinliğini arttırmaktır. Ancak bu, ülkemize kurşun gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu devam ederse, görünüşe göre bunu çok dikkatli söylüyorum, Ukrayna topraklarında bizim topraklarımıza ulaşmanın imkansız olacağı bir aralıkta bir tür tampon bölge oluşturma konusunu ele almamız gerekecek.”söz konusu.

Tampon bölge konusunun farklı bir konu olduğunu ve bu çalışmalara yarın hızlı bir şekilde başlamayacaklarını kaydeden Putin, durumun nasıl gelişeceğine bakmaları gerektiğini ifade etti.

‘Tekrar Kiev’e ilerleyip ilerlemeyeceğimize sadece ben cevap verebilirim’

Putin, savaş muhabirleriyle yaptığı görüşmede onlara Rus askerlerinin Kiev’e geri dönüp dönmemesi gerektiğini sordu ve bu soruya ancak kendisinin cevap verebileceğini söyledi.

Putin, ” Birliklerimiz Kiev’deydi. Önce orada anlaştık ve mevcut durumu barış yoluyla nasıl düzeltebileceğimiz konusunda iyi bir anlaşmaya varıldı. Ama onlar (Kiev) onu bir kenara itti. Ama yine de bu süre zarfında şu an bulunduğumuz yere, yani Novorossiya’nın neredeyse tamamı ve Donetsk’in Azak Denizi ve Mariupol’a uzanan değerli bir kısmı ve küçük bir istisna dışında tüm Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne ilerledik. Oraya geri dönmemiz gerekiyor mu, gerekmiyor mu? Neden böyle retorik bir soru soruyorum? Çünkü bunun bir cevabı olmadığı aşikar, sadece kendim cevaplayabilirim.söz konusu.

“Ukrayna Ana İstihbarat Teşkilatı’nın vurulması, kırmızı çizgilerimizin aşılmasına bir yanıttır”

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Teşkilatı’na (GUR) ait ana karargahın vurularak ülkedeki enerji tesislerinin imha edilmesinin Rusya’nın kırmızı çizgilerinin aşılmasına bir tepki olduğunu belirten Putin, Moskova’nın Ukrayna’yı seçici bir şekilde vuracağının altını çizdi. Artık Ukrayna’daki tesisler.

Rus lider, “Bundan sonra seçici çalışacağız. Bu ahmaklar sivil tesisleri ve konutları vurduğu için yapmayacağız. Seçici şekilde karşılık vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Sorun şu ki, Ukrayna’da bir Rusya karşıtı yaratıp onu NATO’ya sokmaya çalışıyorlar”

Batı’nın Ukrayna’da bir Rusya karşıtlığı oluşturduğuna ve ülkeyi NATO’ya sokmaya çalıştığına işaret eden Rus lider, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanması halinde ülkenin tarafsız bir statüye sahip olacağının bağımsızlık ilanında yazıldığını hatırlattı.

Ukrayna’daki sorunun buradan kaynaklandığının altını çizen Putin, “2008’de her şey sağlıklıyken, Kırım’da olay yokken birdenbire NATO’ya katılmak istediklerini söylediler. NATO, Bükreş’teki ünlü tepede şu açıklamayı yaptı: NATO’nun kapıları Ukrayna’ya da açıktı, “Ama bu şekilde NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceği konusunda herkesi kandırmakla kalmadılar, Rusça konuşan nüfusun yaşadığı tarihi topraklarımıza da kalkışmadılar mı? Kesinlikle. Bizi neyin tehdit ettiğini biliyorlar. Normal ilişkiler kurmak için yaptığımız tüm girişimlerde bilinçli hareket ediyorlar” dedi.

“Batı, başka silahı olmadığı için Kiev’e seyreltilmiş uranyum mühimmatı veriyor”

Batı’nın silah depolarının tamamen boş olduğunu belirten Putin, Batılı ülkelerin Kiev’e seyreltilmiş uranyum mühimmatı göndermeye hazır olduğunu kaydetti.

Putin, Rusya’nın da büyük miktarda seyreltilmiş uranyum mühimmatına sahip olduğu konusunda uyardı, ” Onları kullanmıyoruz. Bunda iyi bir şey yok ama gerekirse yapabiliriz. Sadece şu anda bunu yapmamıza gerek yokdedi.

‘ABD, Ukrayna’daki çatışmaya giderek daha fazla dahil oluyor’

TürkAkım boru hattını koruyan Rus savaş gemisinin önceki gün insansız botların saldırısına uğradığını hatırlatan Putin, ABD stratejik keşif aracının hava takviyesi sağladığını hatırlattı. “ABD bu çatışmaya giderek daha fazla, neredeyse doğrudan müdahil oluyor ve güvenlik alanında ciddi bir uluslararası krize yol açıyor. Çünkü savaş gemimize saldıran insansız araçların hareketlerini yönlendirmek ciddi bir mesele. Bilsinler ki; bunun ve gelecekte bu konuda ne düşüneceğimizin farkındayız.” söz konusu.

“Ukrayna için birkaç planımız var”

Ukrayna’nın karşı saldırısının sona ermesinin ardından Rusya’nın atacağı adımların ortaya çıkacak duruma bağlı olacağını ve Moskova’nın çeşitli planları olduğunu kaydeden Putin, ne yapacaklarına o zaman karar vereceklerini söyledi.

“Çözümün anahtarı Batı’nın elinde, Batı Ukrayna’ya silah sevkiyatını durdurmalı”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki çatışmanın anahtarının Batı’nın elinde olduğunu belirterek, Batı’nın Ukrayna’ya silah ve teçhizat sevkiyatını durdurması gerektiğini söyledi.

“Putin Genel olarak Batı’nın yaklaşımı, Ukrayna’nın çıkarlarına bağlı kalınması gerektiği yönündedir. Ama nihayetinde bunlar ABD’nin çıkarlarıdır. Çözümün anahtarı onlarda. Bugünkü çatışmayı müzakere yoluyla gerçekten bitirmek istiyorlarsa, tek bir karar vermeleri gerekiyor, silah ve teçhizat sevkiyatını durdurmak, o kadar. Ukraynalılar kendileri hiçbir şey üretmiyorlar, yarın hemen görüşmek isteyecekler, gerçekten isteyecekler, resmi değil”terimini kullandı.

Rus lider, İstanbul’daki görüşmelerde Ukrayna’nın güvenliğine ilişkin konuların tüm detaylarıyla ele alındığını kaydetti.

Putin, “Ukrayna’da barışa yol açabilecek hiçbir görüşmeyi asla reddetmedik” dedi.

“Rusya terör yöntemlerini kullanamaz, biz devletiz, onlar rejim”

“Ukrayna’daki bugünkü hükümetin aksine biz terör yöntemleriyle hareket edemeyiz. Sonuçta biz devletiz, biz ülkeyiz, onlar da rejim. Aslında teröre dayalı bir rejim gibi hareket ediyorlar. Çok katı karşı istihbarat ve sıkıyönetim kullanıyorlar” dedi.

‘Ukrayna ordusunun kayıpları Rusların 10 katı’

Defans oyuncusunun daha az kayıp verdiğine dikkati çeken Putin, “Yine de kayıp oranı 1’e 10 lehimize. Kayıplarımız Ukrayna ordusundan 10 kat daha az” dedi.

Ukrayna’nın zırhlı teçhizat kaybının çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde 160’tan fazla tank ve 360’tan fazla farklı zırhlı araç kaybettiler. Bunlar sadece gördüklerimiz. Görmediğimiz kayıplar da var. Bunlar, birliklerin ve teçhizatın ağır olduğu yerlere uzun menzilli hassas silah saldırılarından kaynaklanan kayıplardır. Yani Ukrayna’nın kayıpları çok daha fazla. Hesaplamalarımıza göre bu, Ukrayna’ya yurt dışından tedarik edilen toplam ekipmanın yüzde 25’i, tahminen yüzde 30’u. Tarafsız hesap yaparlarsa kabul edeceklerini düşünüyorum ama Batı’daki açık kaynaklardan gördüğüm kadarıyla temelde aynı şeyi söylüyorlar”.

Rus ordusunun asker kayıplarını açıklamayı reddeden Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’nın bunu açıklaması gerektiğini söyledi. Ekipman kayıplarına gelince, Rus lider, “160’tan fazla tank kaybederken, biz 54, bazıları tamir edilebilir ve tamir edilebilir” dedi.

‘Bradley ve Leopard çok iyi yanıyor’

“Tahmin ettiğimiz gibi, Bradley ve Leopard çok iyi yanıyor. Belki görmüşsünüzdür, bilemiyorum, içindeki cephane patlıyor, her şey etrafa saçılıyor.

‘Üçüncü dünya savaşında kazanan olmayacak’

“ABD, çatışmanın tırmanmasından korkmuyormuş gibi davranıyor. Aslında, dışarıda pek çok aklı başında insan var ve açıkça durumu üçüncü bir dünya savaşına sürüklemek istemiyorlar. Bu savaşta kazanan olmayacak. “ABD kazanan olmayacak” dedi.

Tahıl anlaşmasında kandırıldık, ihracatımız için hiçbir şey yapılmadı.

Rusya’ya tahılına baskı yapılmayacağının ve ihracatına zarar vermeyeceğinin söylendiğini hatırlatan Putin, “Maalesef yine kandırıldık. Tahıl arzımızı dış pazarlara serbestleştirmek için hiçbir şey yapmadı. Navlun, sigorta, ödemeler, Rusya Ziraat Bankamızın SWIFT sistemine bağlanmasından bahsediyorum. Anlaşmada Batılı ülkelerin BM yönetiminde yerine getirmek zorunda olduğu her türlü şart vardı. Hiçbir şey yapılmadı” dedi.

Rusya’nın dost ülkelerin çıkarları doğrultusunda tahıl anlaşmasını birkaç kez uzattığını hatırlatan Putin, “Bunun bizim de çıkarımıza olduğunu herkes anlıyor. Dünyanın Batı’nın Ukrayna’daki saldırgan eylemlerini desteklemeyen kısmıyla iyi ve istikrarlı ilişkiler sürdürmek bizim çıkarımızadır.

Rus lider, “Tahıl anlaşmasına gelince, önce bu anlaşmadan çıkmayı düşünüyoruz” dedi. Müzakere edilmesi gerekiyor. Afrikalı arkadaşlarımız çok yakında buraya geldiklerinde nasıl yapılacağı konusunda onlarla istişare edeceğim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler