Haber

Yunanistan’da tren kazası sonrası protesto

Yunanistan’da yaşanan tren kazasının ardından Atina, Selanik ve Larisa kentlerinde protestolar düzenlendi. Kazayla ilgili soruşturma kapsamında bir istasyon şefi gözaltına alındı. Yunanistan’da en az 38 kişinin ölümüne neden olan tren kazasının yarattığı acı ve öfke sürüyor.

Kazanın ardından Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis’in istifa açıklaması tepkileri yatıştırmaya yetmedi.

Ülkede üç günlük ulusal yas ilan edilmesine yol açan trajedi nedeniyle Atina, Selanik ve Larisa kentlerinde protestolar düzenlendi.

Atina’da yaklaşık bin kişinin katıldığı protesto, Hellenic Train şirketinin ofislerinin bulunduğu binanın önünde düzenlendi. Bazı göstericiler binanın camlarına ve polise taş attı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Kaza, Larisa kenti yakınlarında yüksek hızlı bir yolcu treni ile bir yük treninin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana geldi. Yaklaşık 350 kişiyi taşıyan yolcu treni Atina’dan Selanik’e gidiyordu.

Çarpışmanın şiddeti ve ardından çıkan yangın nedeniyle bazı cesetlerin tanınması zor. Kayıp yolcuların ailelerinin verdiği DNA örneklerinden yararlanan sağlık görevlilerinin ulaşacağı bilginin ardından resmi can kaybının artacağı tahmin ediliyor.

İstasyon şefi tutuklandı

Kazayla ilgili soruşturma kapsamında bir istasyon şefi gözaltına alındı. Savcılık, 59 yaşındaki istasyon şefini sorguya çekerek iki trenin aynı sınırda nasıl kilometrelerce yol kat edebildiğini ortaya çıkarmaya çalışacak.

Taksirle ölüme sebebiyet vermekten yargılanacak olan istasyon şefinin hatalı bulunması halinde müebbet hapis cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Ancak demiryolu sendikaları, Atina-Selanik sınırındaki güvenlik açıklarının yıllardır bilindiğini söylüyor.

Geçen ay yayınlanan açık mektupta demiryolu çalışanları, hat güvenlik sistemlerinin yetersiz olduğunu ve bakımlarının iyi yapılmadığını belirtmişti.

Geçen yıl bir güvenlik denetçisi, 2016’dan beri beklemede olan altyapı iyileştirmelerinin hala eksik olduğu uyarısında bulunarak görevinden ayrıldı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis kazayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu trajedideki her şey temelde insan hatasına işaret ediyor.” Mitsotakis, “benzeri görülmemiş kalitede korkunç tren kazasının” kapsamlı bir şekilde soruşturulacağını da sözlerine ekledi.

digorajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu